Abaújvár
Mestellérné Tóth Szilvia 2007.10.05. 08:43
Az egykor szebb napokat is megért Abaújvár – mely a történelmi Abaúj vármegye első központja, és névadó települése volt – ma alig 350 főt számlál. A Hernád folyó termékeny völgye az őskortól fogva természetes életteret biztosított az embereknek. A régészeti ásatások leletei bizonyítják, hogy a történelem számos népcsoportja váltotta itt egymást.
A megyének nevet adó „új vár” a Hernád partján a mai község területén egy alacsony, különálló dombon, az észak-déli hadiút mentén épült fel-, az akkori általánosan elterjedt európai gyakorlat szerint földből és fából. A vár felépítése Aba Sámuel nevéhez fűződik, s minden bizonnyal neki tulajdonítható a megye megszervezése is.
Sajnos mára az idő vasfogai megemésztették földvárunkat, melynek mostanra már csak a helye látszik. Az 1976-os régészeti feltárások alkalmával előkerült leleteket az Abaújvári Múzeum őrzi. Községünk megmaradt büszkesége és címerképe az egyhajós, keletelt, a nyolcszög három oldalával záruló szentélyű 15. századi templom, amely ma felújítások alatt áll.
A 80-as években a település fiataljainak körében egy irigylésre méltó összetartás látszott. Ennek gyümölcse a társadalmi munkával megépült pinceklub, mely a környék ifjait idecsalogatta, s szinte péntektől – vasárnapig zajlott az élet a klubban. Ezt követően a község lakóinak száma szépen lassan megfogyatkozott. A falu adta munkanélküliség elől sokan elvándoroltak a közeli városok felé egy jobb élet reményében. Az itt maradt néhány fiatal család és idős korosztály egymásra hangolva próbálta meg élni „szürke” hétköznapjait.
Az elmúlt évek során gyermekeink - kulturális életigényükkel – felnyitották szemünket, hogy újra összefogjuk a megmaradt közösséget. Elkezdődtek a szilveszteri –és farsangi mulatságok megszervezése, május elsejei bográcsozások, szalonnasütések, felvidéki autós kirándulások, gyermeknapi rendezvények. A kerékpártúrák alkalmával döbbentünk rá, hogy milyen gyönyörű hegyvidék öleli körül Abaújvárt. Ezt használják ki a Rallye Bajnokság rendezői is, amikor minden évben a településünkön áthaladva szervezik meg a versenyt – mely újabb lehetőséget ad a falu fiataljainak összejövetelére, ahol főzés közben együtt szurkolunk a résztvevőknek.
12 éve kezdődött iskolai táncoktatás keretében érintette meg gyermekeinket a tánc szeretete, amely annyira megmaradt bennük, hogy két éve önálló csoportot hoztak létre Griff tánccsoport néven. Azóta nem csak saját rendezvényeinken –mint például farsang, Mikulás-est, Anyák napja, Falunap- lépnek fel, hanem a szomszédos települések rendezvényein, de országos tánctalálkozón is szerepeltek már. Míg eleinte táncoktatójuk koreográfiáját tanulták be, addig ma már sokszor saját elképzeléseik alapján állítják össze műsorukat.
Ahhoz, hogy községünk minden korosztályát megérintsük, oda kell figyelnünk időseinkre is, ezért évente egy napot szeretnénk nekik szentelni, ahol nosztalgiázással, nótázgatással együtt töltik el idejüket jó hangulatban.
Az összefogás erősítése érdekében hoztuk létre az Abaújvár Jövőjéért Egyesületet. Minden hónap első szombatján a helyi közösségi házban gyűlünk össze, ahol a közös beszélgetések alkalmával megpróbáljuk közös jövőnket szebbé formázni egy-egy tea mellett. Terveink között szerepel Abaújvár közterületeinek virágosítása, egy kisebb játszótér kialakítása, vármúzeumunk kibővítéses egy helytörténeti szobával. Mindezen célok eléréséhez a pályázati támogatások mellett társadalmi munkákat is tervezünk, amelyek –tapasztalatok alapján- a közösség összekovácsolásához vezethetnek.
Nagyon szeretnénk , ha az idelátogató turistákat egy barátságos környezet és vendégszerető közösség csalogatná újra és újra vissza.
|