Harc a hídért
„Miért kell nekünk csak a pesti eseményekről megemlékezni,
amikor nekünk is van saját, korba illő helytörténetünk?”
Ez volt a mottója annak az eseménynek mely február 26-án (szombaton) zajlott le egy észak-borsodi településen.
Hidasnémeti község látványos hadijátékkal emlékezett meg a másfél évszázaddal ez előtt a 1848/49-es szabadságharcban a településen lezajlott csatáról.
A település nevét is egy hídról kapta. Ez nem csoda, hisz hídja kiemelten fontos volt kereskedelmi és hadászati szempontból. A szóbanforgó híd "utófja" Végvári János története kapcsán is emlékeztes lehet az Abaújvár honlapját olvasóknak.
1849-ben is az akkor itt álló fahíd játszott kiemelt szerepet a lezajló ütközetben. Akkor Klapka György vezetésével huszárok, honvédek, lengyel önkéntesek és abaúji népfelkelők mérkőztek meg az osztrák sereggel. A szervezők úgy szervezték meg hadijátékot, hogy a harcoló felek összetétele hűen tükrözze az akkor csatázókét.
Az esemény történelmi háttereként az 1849. február 8-án itt lezajlott ütközet szolgált. „Hidas-Németinél” a Hernád folyó hídjáért Klapka György csapatai és a Tokajtól visszavonuló osztrákok heves csatát vívtak. Végül a magyarok elfoglalták, és 15 kilométerre visszaverték Schlick utóvédjeit, majd február 9-én bevonultak Kassára, ahol egyesültek Görgey csapataival.
A hadijátékon részt vett a szolnoki Jászkun Magyar Királyi Honvéd Hadkultúra Alapítvány, a nagykátai Honvédtüzér Hagyományőrző Csapat, a lengyel Wysocki Légió Hagyományőrző Egyesület, a bükkaranyosi Huszár és Lovas Hagyományőrző Egyesület és a környékünkről kizárólag erre az alkalomra toborozott Abaúji népfelkelő önkéntesek, akiket ifj. Nemes Sándor vezetett csatába. Az abaúji népfölkelők különlegessége volt, hogy csakúgy mint a szabadságharc során, most is a környékbeli településekről toboroztak önkénteseket, akik kizárólag erre az alkalomra fogtak fegyvert a kezükbe.
- A márciusi forradalmat csak a pesti történetekből ismerik az emberek. Miért kell nekünk csak a pesti eseményekről megemlékezni, amikor nekünk is van saját, korba illő helytörténetünk? Élőbbé szeretnénk tenni azokat a régi időket, mivel az itt élők már nem is tudják, hogy felmenőik is részt vettek a szabadságharcban. Szeretnénk, ha a megemlékezésen ezzel is azonosulnának, így mindenki érdekeltté lenne téve a rendezvény sikeres lebonyolításában, hiszen a családjuk felmenőiről, a falubeliekről, mirólunk, egész Abaújról szól ez a megemlékezés. – indokolta meg Thomka István főszervező a hadijáték megszervezésének okait.
Felvonul a sereg
Tölts és tüzelj!
Hangos ám az ágyú
A visszavonuló osztrák haderő felgyújtja maga mögött a hidat, csakúgy mint '49-ben
Ám ez a tűzben edzett magyarnak nem akadály
Klapka serege kivívta a győzelmet
A hadijáték bevételét a szervezők jótékony célokra fordítják.
A cikk eredetileg a bombahir.hu-n jelent meg
|
A Kulcs magazin beszámolója: http://www.kulcsmagazin.hu/cikk.php?id=2507
Az Észak-Magyarország cikke: http://www.boon.hu/gonc/hidi-csata-ujrajatszva/news-20110226-05500077