Az egyházi kezelésű integrált közösségi terek vezetői és a NAKVI munkatársai részvételével szakmai műhelynap volt Budapesten november 22-én.
Az egyházak a múltban, de a jelenben is nagy figyelemmel és hozzáértéssel építették és fejlesztették közösségeiket – mondta dr. Mezőszentgyörgyi Dávid, a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet ( NAKVI) főigazgatója köszöntőjében, majd arról beszélt, hogy az egyházi kezelésű IKSZT-kben példamutató szakmai munka folyik. Hangsúlyozta, neki személy szerint is különösen fontos, hogy az egyházak képviselte kulturális, erkölcsi, közöségformáló értékek méltó módon kaphassanak teret a NAKVI erre szolgáló intézményeiben. Az egyházi IKSZT-k példát mutatnak, hangsúlyozta a főigazgató,majd elmondta, igyekszik minden rendelkezésére álló törvényi és anyagi eszközzel segíteni azt a folyamatat, melyben a magyarság közös kultúrkincse a lehető legtöbb ember számára elhetővé válhat a közösségi terekben.
Dr. Eperjesi Tamás főigazgató-helyettes az egyházi IKSZT-khez fűződő élményeit felidézve arról szólt, hogy a helyi közöségek megtartásának kulcsa az IKSZT –kben dolgozók kezében van. A hagyományok, a több évszázados tapasztalatokból kinövő tárgyi kultúra, így például a népi építészet modern felhasználásának módját mutathatják meg közösségi tereink.
Erdős Balázs osztályvezető Az IKSZT-k életét megkönnyítő rendeletmódosítás részleteit ismertette, színes gyakorlati példákkal illusztrálva azt, hogy miért és miként lehetett a bonyolult üzemeltetési rendszert átláthatóbbá tenni. A Közösségi Fejlesztések Osztályának vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a jövőben az IKSZT-kben helyet kaphatnak majd a hittanórák is, ezzel sok, eddig vitás ügy végére kerülhet pont.
Budinszki István, a NAKVI programkoodinátora az IKSZT-k üzemeltetési kötelezettségeiről tartott nagy figyelemmel kísért előadást. Ennek a 2013. év első félévi programterveinek november 30-i leadási határideje lehetett az oka. A beszélgetés résztvevői megismerkedhettek a tervek szakszerű elkészítésének fogásaival is.
Dippold Pál egyházi ügyekért felelős tanácsadó beszámolt az egyházi IKSZT-kben megismert, országos érdeklődésre számot tartó tevékenységi formákról. A nem egyházi IKSZT-k is szívesen fogadják a valláshoz kötődő programokat, több kultúrtörténeti előadás volt már ezeken a helyeken. A Katolikus Karitász történetéről szóló vándorkiállításra sokan kíváncsiak, eddigi helyszínein már közel ezer látogató nézte meg.
A műhelynap kétségtelenül lélekemelő percei következtek: levetítették a murakeresztúri és az abaújvári közösségi terek átadásakor forgatott riportfilmeket.
Egyházi IKSZT működése a gyakorlatban címmel ezután Polgár Róbert murakeresztúri római katolikus plébános, majd Tóth István és Tóth Viktória, az abaújvári református lelkészházaspár tartott részletes, érdekes előadást közösségeik életéről, közösségi tereik történetéről és terveikről.
A szakmai beszélgetés végén minden résztvevő egyetértett abban, hogy az efféle találkozókra szükség van, már csak azért is – mint dr. Eperjesi Tamás találóan, az alkalomhoz illőn, bibliai példát idézve mondta -, mert az egyházi kezelésű IKSZT-k, akár a kovász a kenyeret, megkelesztik, életben-és összetartják közösségeiket, és ezzel példát adnak másoknak. Tartásból, szakértelemből, hivatásból, tisztességes életből.