Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér (IKSZT) épült Abaújváron, mely a Perényi Borbála Gyülekezeti Otthon nevet kapta. Az létesítményt Eperjesi Tamás, a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet főigazgató-helyettese, Tóth István református lelkipásztor, és Farkas László, az építkezéseket kivitelező cég vezérigazgatója adta át. Az október 22-ei ünnepi eseményen az abaújvári református műemlék templom részleges felújításáért is hálát adtak a helyiek.
Gyülekezeti- és konferencia terem, könyvtárhelyiség, teakonyha, baba-mama szoba, és informatikai berendezések is találhatóak az abaújvári református gyülekezet fenntartásában működő Perényi Borbála Gyülekezeti Otthonban. A gyülekezet alapítójáról elnevezett létesítmény az Európai Unió, és a Magyar Köztársaság Kormánya által, az Új Vidékfejlesztési program részeként, mintegy 54 millió forintból épülhetett meg a településen.
Az IKSZT szolgáltatási modell hazánk jelenleg legnagyobb közművelődési beruházása. Mintegy 27 milliárd forintból több mint 600, az abaújvárihoz hasonló épület létrehozását teszi lehetővé az országban - monda el Eperjesi Tamás. A program célja régi, használaton kívüli terek és épületek felújítása az ötezer főnél kevesebb lakosú vidéki településeken, mellyel a fejlődést szeretnék elősegíteni. - Ezekben a létesítményekben új informatikai eszközöket, számítógépeket használhatnak a látogatók, különféle programokat és foglalkozásokat is szerveznek a helyieknek. Generációk találkozásának ad helyet, ahol a fiatalok és az idősek kölcsönösen tanulhatnak egymástól” - fogalmazott. A főigazgató-helyettes szerint Abaújvár példa lehet mások számára abban, hogy hogyan lehet a 21. században a régit felelevenítve, modernet építeni.
A műemlék református templom szintén pályázati forrásból, 47 millió forintból újulhatott meg, részlegesen. - Tizenkét éve küzdünk azért, hogy az épület istentiszteleti helynek alkalmas legyen - nyilatkozta Tóth István, a gyülekezet lelkipásztora.
A beruházás során a teljes külsőt helyreállították, belül pedig új aljzatot és mennyezetet kapott az épület. A 14. században gótikus stílusban épült, műemlék templom teljes felújítása – elsősorban a falakon található egyedi freskók miatt – mintegy 150 millió forintjába kerülne a gyülekezetnek.
Az október 22-én rendezett kettős ünnepségen Csomós József, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke a Zsoltárok könyve 127. részének első két verse alapján hirdetett igét. „Ha az Úr nem építi a házat, hiába fáradoznak az építők. Ha az Úr nem őrzi a várost, hiába vigyáznak rá az őrök. Hiába keltek korán, és feküsztök későn: fáradsággal szerzett kenyeret esztek. De akit az Úr szeret, annak álmában is ad eleget.” Az egyházi vezető először Salamon templomépítő munkájáról beszélt, majd kiemelte: hiába minden, ami nem az Isten szándéka-terve szerint, és nem az ő erővonalában történik. - Isten a maga szerető, teremtő szándéka szerint mindegyikünket abba az erővonalba akar beállítani, mely az ő mércéje, az ő gondolatai, igazsága szerint az igaz - emlékezetett. Csomós József úgy fogalmazott: „Isten a maga szeretetét kinyilvánította és világprogramként meghirdette. Ez a szeretet tegnap, ma és örökké ugyanaz. Aki elfogadja, és viszonozza ezt a szeretetet, annak az Úr álmában is ad eleget.”
Az Abaújvári Református Egyházközség hálaadó istentisztelettel ünnepelte temploma felújítását, valamint a Perényi Borbála Gyülekezeti Otthon nevet viselő IKSZT elkészültét nemzeti ünnepünk, október 23. előtt egy nappal a zsúfolásig megtelt abaújvári templomban.
A 160-as* lélekszámú falu többsége részt vett az ünnepségen, ki vendégként, ki pedig az ünnep eseményeinek közreműködőjeként. Szép számmal jöttek a faluhoz kötődő, innen elszármazott vendégek, és ott voltak a környék lelkészei, plébánosai.
Az ünnepi istentiszteleten Csomós József, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét, ennek központi gondolatata, miként az egész eseményé, az isteni gondviselés segítségével végzett emberi munka dicsérete volt. Ha nincs hit, nincs semmi, mondta a püspök. Ahol pedig élő a hit, ott Isten segít.
A nagyívű igehirdetés után Tóth István tiszteletes köszöntő beszédében felidézte a templomfelújítás és a közösségi ház építésének emlékezetes pillanatait, majd megajándékozta a munkálatokban résztvevőket.
Az abaújvári gyülekezet első embere közben büszkén beszélt arról, hogy a Közép-Európában egyedülálló gótikus templomuk egész északi falát boríthatták eredetileg a falfestmények, melyek feltárását teljes egészében még nem, az állagmegóvást azonban már elvégezték a restaurátorok. A hajó falán látható, közel 500 négyzetméteren elhelyezett képek Szent Mártont és Szent Mihályt ábrázolják, a szentélyben a 12 éves Jézust, alatta pedig Szent Bertalan vértanúságát festették meg. A szószék mellett is látható egy alak, amely egyes feltételezések szerint Szent László.
Ódor Ferenc, a térség országgyűlési képviselője emelkedett szavakkal szólt az abaújiak példamutató összefogásáról, arról a munkáról, amellyel a magyar vidék népességmegtartó erejét szerzik vissza, és dicsérte a gyülekezet munkahelyteremtésben elért eredményeit – 16 embernek, a lakosság 10 százalékának** adnak munkát. A képviselő felidézte pályakezdésének Abaújvárhoz kötődő részleteit: értékes útravalót kapott a közösségtől.
Tóth István elmondta Zsigmond király főbírájának, az abaúji földesúr, Perényi Péter sírjának kalandos felfedezését a templomban. A nagy tekintélyű földesúr unokája, Perényi Borbála nevét viseli az új közösségi ház, tette hozzá a tiszteletes, majd felkérte Eperjesi Tamást, a NAKVI (Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet) főigazgató-helyettesét, adja át a Perényi Borbála Gyülekezeti Otthonként működésbe lépő Integrált Közösségi és Szolgáltató Teret (IKSZT). A főigazgató-helyettes ismertette a hatszáznál több új közösségi ház kialakításának 27 milliárd forintos keretösszegből megvalósított rendjét. Elmondta, hogy az Abaújvári Református Egyházközség 54 millió forintot nyert az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap forrásából IKSZT megvalósítására.
Az istentisztelet befejeztével az ünneplő közönség átvonult a szomszédos IKSZT-hez, ahol Eperjesi Tamás és Tóth István tiszteletes átvágta a bejárat előtt kifeszített nemzetiszín szalagot, ezzel hivatalosan is befejeződött az átadás aktusa. Az ezután következő szeretetvendégség már lazább keretek közé engedte a résztvevők örömét.
Eperjesi Tamás
Forrás: NAKVI - umvp.eu
* Abaújvár lakossága a 2012. januári adatok szerint 238 fő
** 16 fő nagyjából 7 százaléka a település összlakosságánának - M.J.