Szenzációs régészeti lelet
Ma (november 18.) délután jelentős régészeti leletre bukkantak a kutatók az abaújvári templom feltárása közben. Egy az 1400-as évekből származó 2 m x 1 m-es faragott sírkövet találtak, rajta Perényi Péter felirattal, körben nehezen kivehető írással, és egy Perényi címert.
A sírkő azonban nem a híres erdélyi vajda, valamint abaúji főispán Perényi Péteré--->, hanem nagyapja sírját borította egykor. De a lelet fontosságát pont ez a tény adja, mivel így a régészeknek magának a templom építőjének sírkövére sikerült rábukkanniuk. Egy ilyen lelet régészeti ritkaságszámba megy.
Luxemburgi Zsigmond idején (1387 – 1437) került Újvár a Perényiek birtokába, és ezidőtájt építette újra a falu új tulajdonosa Perényi Péter a templomot. A sírkő tulajdonosának bizonyosságát erősíti a templomban talált Luxemburgi Zsigmond korabeli pénzérme.
A mostani feltárások során került napvilágra a tény, hogy templomunk jelenlegi formáját harmodszori átépítése során érte el.
A történet érdekességéhez tartozik, hogy a sírkövet falvunk minden lakója látta már, aki megfordult a templomban. Nemcsak látta, hanem át is sétált rajta! Mivel a kő a templom padlójának részét képezte. Nem szokványos építőelem voltát az egyik régész fedezte fel, aki rögtön át is fordíttatta, így került napvilágra a lelet.
A média részére részletes információkat, és bővebb háttéranyagot sajtótájékoztató keretein belül nyújtanak majd a felfedezők.
|