Az Abaújvár Jövőjéért Egyesület
2010. évi Szakmai beszámolója
Egyesületünk 2006. augusztusában jött létre 20 fő alapító taggal. Néhány hónap alatt létszámunk 34 főre emelkedett , mely azóta nem változott, csak módosult: ketten- hárman kiléptek, de helyettük ugyanannyian jelentkeztek. Így nincs akadálya annak, hogy az alapszabályunkban megfogalmazott célokat teljesíteni tudjuk. Megalakulásunk óta aktív tevékenységet folytatunk községünkben, amely érinti a kultúrát, a közösségfejlesztést, a falu egészét foglalkoztató problémák minél optimálisabb megoldásának támogatását.
Tevékenységünk 2010-ben az alábbi területekre terjedt ki:
Kulturális rendezvények:
- vidám farsang, amelyen a Vár-Kör Színjátszó csoport szórakoztatta a közönséget
- farsangi bál, élő zenével
- megemlékezés március 15. tiszteletére
- Anyák napja
- Abaúji Kaláris vándorkiállítás
- Vár-Nap Abaújvárért – jótékonysági rendezvény
- a legidősebb (91 év) abaújvári lakos köszöntése
- megemlékezés: október 23.
- világháborús emlékmű koszorúzása - Halottak napja
- Mikulás bál
- Karácsonyi ünnepség : Betlehem állítás, műsor (Az Egyház kezdeményezésre, az önkormányzta támogatásával)
A Vár-Kör fellépései (saját falunkon kívül):
- Tavaszköszöntő - Hidasnémeti; Bányásznap - Telkibánya; Bornap – Abaújszántó; Idősek napja - Encs, Öregek otthona; Mikulás – Zsujta
Egyéb:
- 2009-ben az egyesületünk közreműködésével a DIALÓG a Közösségekért Egyesület szervezésében közösségi kérdőívek segítségével mértük fel a község lakosságának igényeit, problémáit, kéréseit, javaslatait. A felmérés kiértékelésére 2010 januárjában került sor.
- „Észak – Abaúj a szívünkben” – FÉSZAK záróülésnek adtunk helyet a kultúrházban – fórumbeszélgetéssel, melynek témája a közösségfejlesztés jövője Észak – Abaújban volt.
- Az Új Vár Klub fiataljai társadalmi munkában megtisztították a földvár sáncának egy darabját.
- Szeretet- Híd: A Református Egyházközösség kezdeményezésére, a Községi Önkormányzattal együttműködve társadalmi munkában újabb sáncdarab tisztítását, ill. az egész terület kaszálását végezte el 65 önkéntes ember.
- Faluszépítés: virágosítás végeztünk a falu egész területén, oszlopokra, virágos ágyásokba és az Önkormányzat által kihelyezett virágládákba.
- Az I. Hegyközi Helyi Termék Fesztiválon sikerrel vettünk részt Mikóházán – 3 termékünk díjazott lett.
- Az Önkormányzattal együttműködve, összegyűjtöttük a diótermést a földváron, leszüreteltük a szőlőt. A dióbél árából finanszíroztuk a szőlőből kifőzetett pálinka költségét. Így saját pálinkával ill. az előző évről maradt saját borral kínálhatjuk rendezvényeinken vendégeinket.
- Településünknek -egyik egyesületi tagunk önkéntes munkájának köszönhetően- saját honlapja van (www.abaujvar.hu), melynek segítségével folyamatosan tájékoztatni tudjuk az érdeklődőket a falu életéről (videók, képek, cikkek). Évi egy alkalommal megjelentetjük az egyesület saját lapját az Abaújságot.
- A jó kapcsolatok kiépítése és megtartása érdekében mi is részt veszünk más szervezetek rendezvényein: Kenyhec – falunap; Mikóháza – termékbemutató; Fűzér: várprogramok.
- Legnívósabb rendezvényünk a II. Várfesztivál volt, amelyet a településünket ért suvadás okozta katasztrófa miatt nem fesztiválként, hanem jótékonysági összejövetelként valósítottunk meg Vár-Nap Abaújvárért néven. Ennek ellenére a több száz fős látogatottság és a visszajelzések is azt igazolták, hogy nem hagyhatjuk abba, folytatnunk kell a munkát ezen a téren is.
- Támogatóink a község lakóinak ill. az innen elszármazottaknak – de a falu sorsát figyelemmel kísérőknek – a köreiből kerülnek ki.
- Természetesen - erőnkhöz mérten – kivettük a részünket az esőzések és a suvadás okozta károk helyreállításában, sőt 5 fős csapatunk több napon keresztül segédkezett a Hidasnémeti árvíz munkálatainál.
Kapcsolataink:
- FÉSZAK;
- FÉSZAK-IFI;
- Felső-magyarországi Várak Egyesülete;
- LEADER;
- Észak-Magyarországi Hadtörténeti Egyesület;
- Fűzéri Várvédő Egyesület;
- Füzéri Hadtörténeti és Helytörténeti Kör;
- Ketel Magyarjai Lovasvég;
- Sátorelő Íjász Klub;
- Hernád Völgye Őrzői Hagyományőrző Társaság;
- Szia Klub;
- Telkibányai Dalárda;
- Hidasnémeti Hagyományőrző Csoport
Egyesületünknek felajánlott személyi jövedelemadó 1 %-okból 110.722 Ft bevétele származott, melyet nyertes pályázatunk mellett támogatóink által felajánlott segítségekkel együtt rendezvényeink finanszírozására fordítottuk.
Hogyan tovább? –„Jövőkép”
- Folytatni mindazt, amit eddig már megteremtettünk, még színvonalasabbá tenni rendezvényeinket
- Támogatók körének bővítése
- A nyertes pályázat segítségével felújított múzeum berendezése; a még kallódó értékek felkutatása.
- A földváron történelmi emlékpark kialakítása; Ennek első lépéseként tájékoztató táblák elhelyezése, és a volt vártemplom alapjainak kirakása
- III. várfesztivál megrendezése
- Abaújság 4. számának megjelentetése
- Kopjafa állítás 1956 tiszteletére
- Klub könyvtár létrehozása; nyertes pályázatunk a biztosítéka, hogy könyvekben ne szenvedjünk hiányt.
- Támogatni és segíteni a fiatalok terveinek megvalósítását : Vár-Klub előtti terület rendbehozatala, parkosítás, parkoló kialakítás; KÖZÖD Önkéntes Fiatalok Napja programban való részvétel
|