A suvadás megállítása
Sikeresnek minősíthető volt Abaújvár a Belügyminisztériumhoz beadott pályázata, melyet a földcsuszamlás megállítására kapcsán nyújtott be. A Belügyminisztérium a bekövetkezett károk helyreállítására fordítható összeget 70 millió forintban határozta meg - nem igazán adva tájékoztatást arról, hogy mi alapján hozta meg ezt a műszaki beavatkozást alapvetően befolyásoló döntést - így a település 70 millió forint 90 %-át kapja meg a Vis Maior alapból, melyet a suvadás megállítására fordíthat. A kivitelezési munkák a remények szerint legkorábban júliusban kezdődhetnek majd meg.
![](//mestijohny.gportal.hu/portal/mestijohny/image/gallery/1305876629_02.jpg)
Sajnos már egy éve folyamatosan napirenden van Abaújváron a földcsuszamlás ügye. A településen a 2010-es katasztrófasorozatok után állandóan mozgásban volt a föld, a helyzet napról-napra csak súlyosbodott. Németh Csaba geológus segítségével a település önkormányzata és az Abaújvár Jövőjéért Egyesület azon fáradozott, hogy valahogyan sikerüljön minimalizálni a suvadás által okozott károkat.
Az eddigi legjelentősebb eredmény a Belügyminisztériumhoz beadott nyertes pályázat. Bár a község annakidején 210 millió forintra pályázott, és az idő előrehaladtával a probléma csak súlyosbodott, és a kért összegnek csupán az egyharmad részét, 70 millió forintot sikerült nyerni a Vis Maior alapból. A Belügyminisztérium „nem látta indokoltnak” a 210 milliós tételt.
![](//mestijohny.gportal.hu/portal/mestijohny/image/gallery/1305876632_70.jpg)
Ám Csuha Pál polgármester és Németh Csaba bizakodik. Úgy látják, hogy ennek is örülni kell, mert ez is nagy eredmény. „A mostani gazdasági helyzetben örülünk, hogy ennyit is kaptunk” – mondta el Csuha Pál. „Hogy idáig eljuthattunk az nagy munka eredménye” – fogalmazott Németh Csaba. Ebből a pénzből már meglehet kezdeni a munkálatokat. Mivel az elnyert összeg jóval kisebb a tervezettől ezért módosítani kell az eddigi helyreállítási terveken. „Át kell dolgozni az eddigi megoldási elképzeléseinket. A helyzet sajátos, mert a rendelkezésre álló összegből visszafelé számolva kell meghatározni a megvalósítható, de műszakilag még teljes mértékben korrekt megoldást. Nagy feladat ez és nagy felelőséggel jár.” – nyilatkozta Németh Csaba geológus. Valószínűleg kőtámbordák építésével és georácsok segítségével fogják „bevasalni” a földet, hogy a megmozdult földtömeget stabilizálni lehessen.
A keddi (május 17.) testületi ülésen megalakult a Súvadás Bizottság, melynek feladata a munka előkészítése és levezénylése. A bizottság tagja Csuha Pál polgármester, Fazekas István képviselő testületi tag, Kisfali Beáta gazdasági ügyintéző a körjegyzőség részéről és Németh Csaba vezető tervező, geotechnikai szakértő lettek. Csuha Pál és Németh Csaba hétfőn utazik Miskolcra, ahol a Kormányhivatallal egyeztetnek a munkálatokról.
![](//mestijohny.gportal.hu/portal/mestijohny/image/gallery/1305876795_77.jpg)
Mivel a tervezettől jóval kevesebb összegből lehet gazdálkodni, ezért valószínűleg csak a legkritikusabb ponton, a Hasdát-patak partjánál lesz helyreállítva a föld. Németh Csaba úgy fogalmazott - „Ezt a csökkentett összeget hiba lenne szétaprózni. Tovább csökkentve az egyes helyszíneken a beruházásra fordítható keretet csak félmegoldások születhetnek, amelyek megfelelősége egy mérnök által nem garantálható.” A Hasdát-patak és a Kemencés Vendégház között egy teraszos-gyepes földfelszín kerül majd kialakításra és a patak medrét a megfelelő lefolyás biztosítása érdekében is rendezni kell. „Minden erőnkkel azon leszünk, hogy tartós műszaki megoldás, és olyan eredmény születhessen, mely a település lakóinak is elnyeri majd a tetszését” – nyilatkozta a geológus.
Németh Csaba elképzelései szerint júliusban megkezdődhetnének a munkálatok, mely előreláthatólag két és fél hónapot vennének igénybe, így 2011 októberére végeznének a föld helyreállításával. „A munkának az őszi idő beálltával mindenképpen be kell fejeződnie” – mondta a geológus. Természetesen a munkavégzés időtartamát az időjárási viszonyok befolyásolhatják.
![](//mestijohny.gportal.hu/portal/mestijohny/image/gallery/1305876617_25.jpg)
A pályázathoz 10% önrész szükségeltetik. Az önkormányzat még nem tudja, honnan fogja előteremteni ezt a 7 millió forintot. A földcsuszamlás megállítására nyitott alszámlán jelenleg valamivel több mint 1 millió forint található. Ezt az összeget az Abaújvár Jövőjéért Egyesület beleadja a pályázat önrészébe, ám még így is hiányzik 6 millió forint. „Emiatt a hiányosság miatt bűn lenne elcsúszni” – mondta Csuha, majd hozzátette – „Megpróbálunk szponzorokat szerezni az ügy érdekében.” A kivitelezést előkészítő terepi munkák (geodéziai felmérés, talajfeltárás és laboratóriumi vizsgálatok) várhatóan egy héten belül megkezdődnek.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében találhatót Abaújváron a 2010 tavaszán bekövetkezett hatalmas esőzések és árvizek után indult meg a föld. A település több pontján súlyos károk keletkeztek. A suvadás következtében számos ingatlanban keletkezett jelentős kár. Egy házat lebontásra ítéltek. Károsodott és veszélybe került a település konyhája, mely három település élelmezését látja el, az Új Vár Klub épülete, a Művelődési ház (egykori Csáky- és Ferdinandy-kastély) és a település hídja. Többtucat lakóház és gazdasági épület mellett veszélybe került Közép-Európa egyik legértékesebb gótikus templomának tartott református műemlék templom, a parókia és az egykori iskola épülete is.
|