Ezeregyszáz év Abaújváron
III. Abaújvári Várfesztivál
A 2011. év nyarának derekán ismét felvirradt a nap, melyen Újvár vármegye hajdani központja megtelt élettel. Július 23-án az Abaújvár Jövőjéért Egyesület (AJE) főszervezésében Aba Sámuel földvárán megtartották a III. Abaújvári Várfesztivált. Az erődítmény egész nap énektől, zenétől, tánctól és kardcsörtetéstől volt hangos.
A reggeli órákban a település legmagasabb pontjáról, a református műemlék templom tornyából Kováts Marcell tárogatójátéka jelezte a falusiaknak, nem egy átlagos nap virradt meg. Több hetes előkészületek után szombaton délelőtt 10 órakor megnyíltak a vár kapui, melyet elözönlöttek a látogatók. A eseményt Csuha Pál, Abaújvár polgármesterének beszéde nyitotta. A délelőtt folyamán kezdetét vették a labdarúgó mérkőzések és megindult a főzőverseny. 6 foci- és 11 szakácscsapat mérkőzött meg egymással.
Egy abaújvári házaspár, Kerekes Tibor és Kerekes Tiborné munkájának köszönhetően átadásra kerülhetett Abaújvár zászlaja, mely eddig csupán papíron létezett.
Nem sokkal 12 óra után felkerekedett a vár népének egy része, hogy felvonuljon a településen. Énekes-zenés kíséret mellett néptáncosok, hagyományőrző harcosok és fesztiválozók hosszú sora zarándokolt el a falu határáig, hogy felavassák Abaújvár rovásírásos helységnévtábláját. Az impozáns, faragott tábla avatási beszédét Mestellér János mondta el. A leleplezését követően a mintegy 200 felvonuló visszatért a várra.
Az Abaújvár Jövőjéért Egyesület elnöke, Kovács Zsolt nyitotta meg a színpadi programokat. Kovács Zsolt beszédében elmondta, hogy az AJE hagyományteremtő szándékkal rendezte meg a legelső Várfesztivált, és örömmel jelentette be, hogy immár hagyományőrző szándékkal tarthatja meg azt.
A színpadon ezt követően a Szia Klub fiataljai léptek fel, akiket az Ibrányi Nyugdíjasok Egyesülete követett. Az Abaújszinai Rozmaring Néptáncegyüttes után a Telkibányi Dalárdáé volt a porond. Eközben a vár déli sáncainál kialakított hagyományőrző tábor folyamatosan fogatta az oda látogatókat. A fesztiválozók itt a Hernád Völgye őrzői roppant hajítógépét csodálhatták meg működés közben, betekinthettek a Ketel Magyarjai által felállított ősök jurtájába, íjászkodhattak a Sátorelő Íjász Klub lőpályáján, vagy kezükbe vehették a XX. század első felének fegyvereit az Észak-Magyarországi Hadtörténeti Egyesület kiállításán.
Az AJE sátrában a látogatók Abaújvárral kapcsolatos kiadványokat, emléktárgyakat vásárolhattak, felüdülhettek a büfében, lovashintóval körbekocsikázhatták a várat, környékünk növény- és állatvilágáról nyerhettek bővebb ismereteket az Abaúj Zemplén Értékeiért Közhasznú Egyesület sátránál, a gyermekek pedig befizethettek a légvárba.
A nap egyik főattrakciója Thomka István – Ezeregyszáz év: Abaújvár című történelmi játéka volt. A 75 perces darab kizárólag erre az alkalomra készült, és mint a címe is mutatja, Abaújvár ezeregyszáz évét dolgozta fel. Nagyjából száz szereplő közreműködésével többek között megelevenedett a honfoglalás, Aba Sámuel földvárának építése, a benne lezajlott harcok, a református műemlék templom építése, a reformáció, a kuruc-kor, az első világégés, a Horthy-korszak politikai harcai, a második világháború és a jelen. Az élőzenével kísért darab ütközeteit több tucat korhű ruhákba öltözött lovas és gyalogos harcos keltette életre. A színen szalmabálából épült vár, majd templom, forgolódott lovaskocsi, énekelt dalárda, ropták néptáncosok. A darabról felvétel készült, amely néhány héten belül kapható lesz DVD-n, 500 forintos egységáron.
A délután további részében a színpadról Szitás Ida operett és musical slágereket énekelt, Ketel Magyarjai és a Sátorelő Íjász Klub pedig látványos harci bemutatójával kápráztatta el a nagyérdeműt. A magyar történelem csatái pedig dalban is megelevenedtek a Historica történelmi rockzenekar jóvoltából. Sötétedéskor lángra lobbant az óriásmáglya, a Hernád Völgye ostromgépe pedig tüzes lövedékeket szórt az ég felé. Az utolsó program a Crossroad együttes fergetegesre sikeredett koncertje volt. A közönség nehezen engedte le őket a színpadról, ám a fájó búcsú után sem maradt üresen a vár. A hivatalos programok végeztével is nyüzsgő éjszakai élet zajlott. Voltak akik a szertűznél énekeltek tovább, voltak akik birtokba vették az Ezeregyszáz év: Abaújvár díszleteként épített szalmavárat, akadtak akik a váron kezdődő discoba látogattak el, de olyanok is jócskán voltak, akik a sáncon lévő sátortáborukban mulattak tovább.
Rengeteg pozitív visszajelzés érkezett az Abaújvár Jövőjéért Egyesület számára. Egybehangzó vélemények szerint idén is sikerült túlszárnyalni az előző évek közel sem alacsonyra rakott mércéjét. Nagyon nagy jóérzés ez egy alig 250 fős falvacska számára.
További képek a rendezvényről ITT.
A Klucs magazin beszámolója
A BOON cikke
Köszönet támogatóinknak!
|