Szeretethíd és Nemzeti Összetartozás
A Református Egyház jóvoltából Abaújvár ez éven is részt vesz a Szeretethíd programon. Idén az első Szeretethíd keretein belül szervezett társadalmi munkára június 4-én szombaton került sor. Ám ez a dátum nem csak erről emlékezetes. Ezen a napon került aláírásra 1920-ban a trianoni békediktátum, mely Magyarország darabokra szaggatását eredményezte. 2010-től ezt a napot a Nemzeti Összetartozás Napjaként tartjuk számon. Az abaújváriak életfa állításával emlékeztek meg.
A Református Egyház reggel 9 órára várta az idei Szeretethíd programon résztvevő önkénteseket. Múlt éven a földvár területének rendbetétele volt a kitűzött cél, idén az Egyház tulajdonában lévő egykori tanítói lakásnál volt szükség munkáskezekre. Szép lassan meg is érkezett a több mint 25 idei résztvevő, akik nekiláttak a feladatnak, mely nem más volt mint az udvar kitisztítása. A tágas portát sűrűn belepte a gaz, így akadt bőven teendő. Fák, bokrok és dudvával jócskán benőtt részek tűntek el, és nyomukban kezdett kirajzolódni egy takaros, rendezett udvar képe.
Voltak olyannyira betokosodaott bokrok, melyek gyökérzetének eltávolításához gépi erőre volt szükség.
Ezeket a cserjéket, melyek neve japánbirs, még a Szeretethíd legidősebb részvevője, Szabó Dezső bácsi ültette iskolatársaival kisdiák korában. Dezső bácsi csakúgy mint születésükkor, halálukkor is jelen volt, és aktív szerepet vállalt.
Idén sem maradhatott el a pólóosztás sem. A programon résztvevők mindegyike Szeretethíd felirattal ellátott egyenpólót kapott szerepvállalásáért cserébe.
Míg a férfiak az udvaron dolgoztak, addig az asszonyok java az ebédet készítette. A babgulyás a kert kitisztításával közel egyidőben, kora délutánra lett készen. Végül mindenki a jól végzett munka örömteli érzésével ülhetett asztalhoz.
De miért a tanítói lakás udvara lett idén rendbe téve?
Múlt éven a Szeretethíd apropójából Aba Sámuel földvárának tisztítására került sor. Ám a II. abaújvári Szeretethíd program ez éven nem csupán egy közösségi munkából áll. „Idén kétlépcsősre terveztük a Szeretethidat” – mondta Tóth István református lelkipásztor, majd kifejtette a gondolatát – „Két évvel ez előtt visszakaptuk a tanítói lakást. Ebben szeretnénk egy kisebb apartmant, szálláshelyet kialakítani.” Ezért tevődött most rendbe az udvar. „A második lépcsőben a temetőt szeretnénk kitisztítani” – folytatta Tóth. A temető kerítésének a kipucolásán túl szükségessé vált a kerítés egy részének áthelyezése is, mivel elfogyott a hely. Betelt a temető azon része, ahová jelenleg temetkezni szokás.
A tervek szerint a Perényi Borbála Vendégház névre keresztelt szálláshely július 1-én már átadásra kerül, és onnantól fogva várja majd vendégeit. A rendbetett udvaron túl már a szoba- és konyhabútor is megvan bele. A vendégház tíz fő befogadására lesz alkalmas. Mitöbb, már most is „laknak” benne. Jelenleg itt van elszállásolva a református műemlék templom freskóin munkálkodó két restaurátor.
További képek a Szeretethídról
-------------------------
A Kárpát-medence sok más községéhez hasonlóan június 4-én, 16 óra 30 perckor Abaújváron is megkondultak a harangok. Az időpont azt jelzi, hogy 91 évvel ez előtt a versaillesi palota Trianon termében ezen a percen írták alá Magyarország halálos ítéletét.
Ács Ernő nemrégiben felajánlotta az udvarán álló diófáját a közösség javára. A legallyazott fát Selmeczi László „kalandos körülmények között” elszállította, majd május 27-én, a Hősök Napján felállította azt a Vinyicén lévő köztéren. Golyenna Tamás lecsiszolta, majd lefestette az akkor már „abaújvári életfaként” emlegetett kültéri szobrot.
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából pedig június 4-én, este 9 órakor felavatásra került az Aba Sámuel életfájának elkeresztelt műemlék, Abaújvár legújabb ékessége. A rögtönzött avatási ünnepségen 15-en jelentek meg. A résztvevők fáklyákat és gyertyákat gyújtottak, majd koszorút és szalagot helyeztek az Aba Sámuel harci zászlajaival és a címeres magyar zászlóval körbeölelt életfára, ezt követően elhangozott az avatási beszéd, melyet a Himnusz és a Székely Himnusz közös eléneklése követett.
További képek Aba Sámuel életfájának avatásáról
|